Uncategorized

Családi nap és emlékjelavatás a Királydombon 1024 576 Királydomb

Családi nap és emlékjelavatás a Királydombon

II. Rákóczi Ferenc születésének 350. évfordulójára is emlékezünk

Családi nap és emlékjelavatás a Királydombon

Tavaly közadakozást hirdettünk meg a Királydombon, hogy a rákosmezei országgyűlések évszázadok óta nagy becsben álló emlékhelyén a jövőben egy fatornyos emlékjel hirdesse a helyszín történelmi jelentőségét. Az elmúlt időszakban több mint egymillió forint adomány gyűlt össze, ugyanakkor még mindig várjuk az adományokat, hiszen a tereprendezés és egy zászló felállítása is szerepel a terveinkben. Eközben a székely mesterek már az utolsó simításokat végzik a fatornyos emlékjelen, amelyet ünnepélyes körülmények között, egy középkori hagyományőrző családi nap keretében március 28-án szombaton – II. Rákóczi Ferenc születésének 350. évfordulójára is emlékezve – fogunk felavatni.

A

Jelentős mérföldkőhöz érkezett a királydombi emlékjel ügye: a rákosmezei országgyűlések nemzeti emlékhelyén hamarosan felavatjuk a közadakozásból megvalósuló fatornyot és a zászlót. A tavaly indult kezdeményezés célja az volt, hogy méltó módon idézzük meg a főváros X. kerületében található helyszín évszázadok óta nagy becsben tartott történelmi jelentőségét.

A felhívásra eddig több mint egymillió forint adomány érkezett, ami jól mutatja, hogy sokak számára fontos ügyet jelent a Királydomb. A gyűjtés ugyanakkor tovább folytatódik, hiszen a tervek között nemcsak az emlékjel felállítása, hanem a környezet rendezése és egy hat méteres zászló felállítása is szerepel.

Közben a kivitelezés is a végéhez közeledik: a Magyar Patrióták Közössége által felkért kézdiszéki székely mesterek már az utolsó simításokat végzik a fatornyos emlékjelen. Az alkotás a hagyományos formavilágot idézi, és méltó módon kapcsolja össze a múlt örökségét a jelen nemzeti összefogásával.

A fatornyos emlékjelet március 28-án szombaton, középkori hagyományőrző családi nap keretében avatjuk fel, amely 14 órától 18 óráig várja az érdeklődőket (az alkotás leleplezése 16 órakor kezdődik). Az esemény egyben megemlékezés II. Rákóczi Ferenc születésének 350. évfordulójáról, aki a magyar történelemben utolsóként hívott össze országgyűlést a Rákos mezejére, amely azonban végül Szécsényben valósult meg.

A rendezvényen színes programkínálat várja a látogatókat: középkori hagyományőrző bemutatók, solymászbemutató, csatajáték és lovagi torna, íjászbemutató, kézműves foglalkozások, bábszínház, valamint a Hollóének Hungarica régizenei együttes koncertje is szerepel a programban.

A rendezvény fővédnökei D. Kovács Róbert Antal, Kőbánya polgármestere, valamint Szatmáry Kristóf, a térség országgyűlési képviselője.

Továbbra is várjuk a támogatásokat, hogy a tervezett fejlesztések – köztük a zászlóállítás és a tereprendezés – teljes egészében megvalósulhassanak. Emellett a személyi jövedelemadó 1%-ának felajánlásával a Királydomb emlékhelyének hosszú távú fenntartása is biztosítható: a rendszeres karbantartási feladatokat a Magyar Patrióták csapata vállalja. (A felajánláshoz technikai számunk: 18619483-1-43)

Adományát a 63200171-11070966-00000000 jelű bankszámlaszámára tudja elküldeni, a közleménybe kéretik beírni, hogy „Királydomb”.

Patrióták.hu Sajtó © 2026. március 17.

Pál István Szalonna és Bandája is fellép a Királyfeszten 150 150 Királydomb

Pál István Szalonna és Bandája is fellép a Királyfeszten

Pál István Szalonna és Bandája is fellép a Királyfeszten

Újra életre kel a Királydomb

Szeptember 28-án vasárnap korhű viseletbe öltözött hagyományőrzők keltik életre a középkori rákosmezei országgyűlések hangulatát, és egy családbarát rendezvény keretében idézik meg azt a korszakot, melyet méltán nevezhetünk a magyar történelem aranykorának. A Királyfeszt idén harmadik alkalommal valósul meg feledésbe merült nemzeti emlékhelyünkön, a rákosmezei Királydombon, Budapest X. kerületében.

A

Kézműves foglalkozások, íjászat, vásár, csatajátékok és népi játszóház is várja az érdeklődőket szeptember 28-án vasárnap egésznapos hagyományőrző forgatagunkon. A III. Királyfeszt során a korhű viseletbe öltözött szereplők különleges hadi bemutatókkal és csatajátékokkal is készülnek, melyekbe a gyerekek is be tudnak majd kapcsolódni. A szervezők a műsor összeállításakor első helyen gondoltak a családosokra, így lesz solymászbemutató és állatsimogató is, valamint 10:30-as kezdettel történelmi bábszínház, 14:00 órától pedig vásári mesék szólítják meg a legkisebbeket.

A történelem és a hagyományok rajongóit egyszerre három kiállítás is várja a helyszínen: az egyik sátorban középkori és reneszánsz páncélokat lehet majd megtekinteni, emellett jelen lesz a Dicsőséges Királydomb tárlat, továbbá a Kincses Szerémség című fotókiállítás is bemutatkozik a nagyközönségnek.

A Királyfeszt idei házigazdája az ifjú népdalénekes generáció egyik legtehetségesebb tagja, a Junior Prima díjas Fekete Bori lesz, aki nemcsak műsorvezetőként, hanem népdalok előadásával is színesíteni fogja a sokadalmat. A NEA, a Miniszterelnökség és a Bethlen Gábor Alap részéről elnyert pályázati támogatásnak köszönhetően a korábbi évekhez hasonlóan a Királyfeszt minden programja ingyenes.

Nézze meg videón, milyen a Királyfeszt!

A 2021-ben megrendezett I. Királyfesztről Pestre visszatért a magyar középkor címen készült film.

Az állandó programok reggel 9 órakor kezdődnek a Királyfeszten, amely idén egy feledhetetlen népzenei nagykoncerttel zárul: 17 órától a Magyar Örökség díjjal kitüntetett Pál István Szalonna és Bandája lép színpadra, megidézve a Királydombon a Kárpát-medence autentikus zenevilágát.

A hagyomány szerint a Rákos mezején megtartott középkori magyar országgyűlések központi helyszíne a Királydomb volt, amely a főváros X. kerületében, a mai Pilisi és Dorogi utcák között található. A Patrióták csapata azért igyekszik évről évre megszervezni a Királyfesztet, hogy a feledésbe merült nemzeti emlékhelyet visszahozzuk a köztudatba. Az idei nagyrendezvény programjával és a Királydombbal kapcsolatos további információk a www.kiralydomb.hu oldalon olvashatók.

Patrióták.hu Sajtó © 2025. szeptember 11.

VÁNDORKIÁLLÍTÁS A KIRÁLYDOMBRÓL 150 150 Királydomb

VÁNDORKIÁLLÍTÁS A KIRÁLYDOMBRÓL

VÁNDORKIÁLLÍTÁSON MUTATJUK BE A KIRÁLYDOMB TÖRTÉNETÉT

NEMZETI EMLÉKHELY SZÜLETETT

Ismeretterjesztő köztéri vándorkiállítást készítettünk a rákosmezei Királydombról, a Patrióták javaslatára nemzeti emlékhellyé nyilvánított történelmi helyszínről. A Rákosmezőt és a középkori magyar országgyűléseket korhű dokumentumok és hiteles ábrázolások segítségével bemutató installáció elsőként a főváros XVI. kerületében látogatható.

A

16 tablóból álló köztéri kiállítás segítségével hozzuk vissza újra a köztudatba a rákosmezei Királydombot, a középkori magyar országgyűlések és hadra kelések színhelyét.

A

molinókon a környékről készült régi térképek, királyi országgyűlési meghívólevelek, korhű metszetek mellett az 1505-ben hozott nevezetes rákosi végzés kópiája is látható.

A

középkori rákosmezei országgyűlések területének jelképes központját az Országgyűlés 2020-ban – a Patrióták javaslatára – nyilvánította nemzeti emlékhellyé. A reformkorban még nem lett volna szükség erre az ismeretterjesztő kiállításra, azonban a XX. században a Rákosmező és a Királydomb jelentősége kiesett a köztudatból. Egyesületünk tavalyelőtt társadalmi vállalást tett, hogy a Királydomb ügyét a jövőben is szívén viseli, és a méltatlanul elfeledett helyszínt visszaemeli a nemzeti emlékezetbe.

A Nemzeti emlékhely született! című ingyenes köztéri vándorkiállítás az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával valósult meg, és 2022. január 17-ig lesz látogatható a fővárosi XVI. kerületi Reformátorok terén. Ezt követően a tablókat Budapest X. kerületében, a kőbányai Szent László téren építjük fel újra, ahol a kiállítást 2022. január 19. és 24. között lehet majd megtekinteni.

Nézze meg kisfilmünket

A Patrióták augusztus 20-án animációs kisfilmet készített a rákosmezei Királydomb történetéről.

Nagy siker volt az első Királyfeszt 150 150 Királydomb

Nagy siker volt az első Királyfeszt

KIRÁLYFESZT

Nagy siker volt az első Királyfeszt

Az újdonsült nemzeti emlékhely és a Patrióták életében egyaránt mérföldkőnek számít a rákosmezei Királydombon első ízben megrendezett hagyományőrző fesztivál. A középkort megidéző kétnapos forgatagon mintegy négyezren vettek részt, ami bebizonyította, hogy a Királydomb újra felkerült a nemzeti emlékezet térképére.

A

szeptember 11-12-én megrendezett forgatag célközönségét jelentő családosok számára olyan programokkal készültünk, amelyek nemcsak a szórakozást biztosítják, hanem egyszerre kulturális értelemben is gazdagítják a résztvevőket. Az I. Királyfeszt megszervezése azonban nem csak emiatt jelentett nagy kihívást, hanem azért is, mert

egy olyan helyszínen valósult meg, ahol még sohasem tartottak rendezvényt.

Már a szombati nyitáskor, délelőtt tíz órakor több mint száz érdeklődőt köszönthetett Molnár H. Boglárka, a forgatag házigazdája. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával zajló rendezvény fókuszában a hagyományőrzés állt, ezt a vonalat képviselte a népi iparművészeti vásár is, azonban

mindezek mellett a cél az volt, hogy a lehető legnevesebb régizenei és népzenei előadóművészeket is elhozzuk a fesztiválra.

A

vendégek elsőként a Maszk Bábszínház történelmi bábelőadását tekinthették meg, majd a középkori zenét játszó Hollóének Hungarica nagy sikerű fellépése következett. Nagy öröm volt számunkra, hogy Szalóki Ági is elfogadta meghívásunkat, és egy remek gyermekkoncerttel örvendeztette meg a családosokat. A Királyfeszt első napját az Agócs Gergely és Pál István „Szalonna” fémjelezte Fonó Zenekar népzenei koncertje zárta, amelyre több százan voltak kíváncsiak.

V

asárnap újra benépesült a Királydomb, a fellépők között ott volt a Cimbaliband és a Tabulatúra régizene együttes, akik kitűnő hangulatot varázsoltak a középkori magyar országgyűlések színhelyén. Sokan voltak kíváncsiak Waszlavik Gazember László népzenei koncertjére is, amellyel véget is ért az első ízben megrendezett Királyfeszt.

A

A Királyfeszt idejére a domb aljában felépült egy középkori sátortábor, ahol a közönség legnagyobb örömére az Emese Várispánság Népe korhű viseletbe öltözött hagyományőrzői újra életre keltették a középkori rákosmezei országgyűlések világát. Ugyancsak a legnépszerűbb állandó programok közé tartozott az íjászat, a nem csak gyerekeknek való középkori játékok, a malacsütés és az állatsimogató.

A hagyományőrzők mindkét nap délutánján a királyi sátor előtt felidézték a Hunyadi Jánost kormányzóvá választó 1446-os rákosmezei országgyűlés legfontosabb pillanatait,

amire a látogatók felsereglettek a Királydombra.

Szinte minden látogató elzarándokolt a Királydombot ékesítő rekonstruált középkori királyi sátorhoz, amely előtt olykor hosszú sor kígyózott. A 70 négyzetméter alapterületű építményben Foltán László és Janek György magángyűjtők felajánlásából Mátyás király halotti pajzsának és kálváriájának hiteles másolatát is megtekinthették a látogatók. Itt egy fotópont segítségével

a látogatók a király trónusában ülve fényképet készíttethettek magukról, ami a Királyfeszt többi programjához hasonlóan ingyenes volt.

Akik eljöttek a Királyfesztre, láthatták a Patrióták által készített Ősök és hősök produkciót, amely tíz történelmi ismeretterjesztő kisfilmen keresztül mutatja be a magyar történelem sorsfordító korszakait. A közreműködők jóvoltából a pozsonyi csatától az 1956-os szabadságharcig tartó tíz korszakot megelevenítő hagyományőrzők is jelen voltak a forgatagban.

Külön öröm számunkra, hogy a résztvevők derékhadát a budapesti fiatal családosok adták,

így bebizonyosodott, hogy a fővárosban is van igény a nemzeti hagyományok éltetésére. A közönség elégedettségét jól tükrözi, hogy nagyon jó visszajelzéseket kaptunk, a látogatók azt szeretnék, ha a Királyfeszt hagyománnyá válna, és azt a Patrióták jövőre is megrendeznék.

Mintegy négyezer látogató volt a fesztiválon, ami a szervezői várakozásokat lényegesen meghaladta. A Királyfesztnek köszönhetően

nagyon sokan érezhették át, hogy a rákosmezei Királydomb olyan különleges színfoltja az országnak, amelyet meg kell őriznünk a jövő nemzedékeknek.

A jövőben közzé fogjuk tenni egyesületünk honlapján azokat a felvételeket, amelyek a kétnapos fesztiválon készültek.

Nézze meg kisfilmünket

A Patrióták augusztus 20-án animációs kisfilmet készített a rákosmezei Királydomb történetéről.

Óriási kettőskereszt világított a Királydomb oldalán 150 150 Királydomb

Óriási kettőskereszt világított a Királydomb oldalán

Óriási kettőskereszt világított a Királydomb oldalán

a Királydomb nemzeti emlékhellyé nyilvánítása a hét éve létező egyesület legnagyobb sikere.

C

sütörtök kora este a patrióták csoportja a fővárosi királydombon száz darab fáklyát gyújtott meg, amelyek egy hatalmas világító kettőskeresztet rajzoltak ki a középkori rákosmezei országgyűlések színhelyén. így üdvözöltük, hogy a parlament szerdai ülésén egyesületünk javaslatára ellenszavazat nélkül nemzeti emlékhellyé nyilvánította a királydombot.

A

z Országgyűlés december 16-án 169 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta a főváros X. kerületében található Királydomb nemzeti emlékhellyé nyilvánításáról szóló törvényjavaslatot. A kormány a rákosmezei országgyűlések központi helyének védelmére irányuló előterjesztést egyesületünk kezdeményezésére nyújtotta be a parlamentben.

A

fáklyagyújtásról készült videófelvételen Hetzmann Róbert, egyesületünk elnöke elmondta, hogy a Királydomb nemzeti emlékhellyé nyilvánítása a hét éve létező egyesület legnagyobb sikere, mert eddig még nem hozott törvényt az Országgyűlés a Patrióták javaslatára. A Királydomb sorsát a jövőben is szívünkön fogjuk viselni – üzenik a Patrióták.

A

Patrióták idén tavasszal kezdeményezték a rákosmezei országgyűlések központi területének nemzeti emlékhellyé nyilvánítását. A Királydomb a középkori Magyar Királyság életében kiemelt szerepet töltött be, a területen harmincöt országgyűlést tartottak, mások mellett itt választották királlyá Hunyadi Mátyást, és ehhez a helyhez fűződik az 1505-ös rákosi végzés elfogadása is.

Rákosmező emlékezete a XX. században csaknem feledésbe merült, a Királydombot egészen mostanáig a teljes beépítés veszélye fenyegette.

Nézze meg kisfilmünket

A Patrióták augusztus 20-án animációs kisfilmet készített a rákosmezei Királydomb történetéről.

Újabb Patrióta siker: nemzeti emlékhely lesz a Királydomb! 150 150 Királydomb

Újabb Patrióta siker: nemzeti emlékhely lesz a Királydomb!

Újabb Patrióta siker: nemzeti emlékhely lesz a Királydomb!

A Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság rendkívüli szavazásán egyhangúlag úgy döntött, hogy támogatja a Patrióták indítványát.

B

enyújtotta a kormány a rákosmezei királydomb nemzeti emlékhellyé nyilvánításáról szóló törvénymódosítás tervezetét, melyet ha elfogad az országgyűlés, patrióta javaslatra méltó védelemben részesülhet középkori államiságunk egyik legfontosabb színhelye. az országgyűlés várhatóan még idén szavaz a javaslatról.

A

koronavírus-járvány első hulláma alatt, idén tavasszal jelentkeztünk első videónkkal, melyben a rákosmezei országgyűlések egykori színhelyének méltatlan állapotára hívtuk fel a figyelmet. Nyáron egy animációs kisfilmmel folytattuk kezdeményezésünket annak érdekében, hogy a középkori Magyar Királyság egyik legfontosabb emlékhelye ne merüljön feledésbe.

A kitartó munka eredményeképpen a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság 2020. október 28-án megtartott rendkívüli szavazásán egyhangúlag úgy döntött, hogy támogatja a Patrióták indítványát, és javasolta a kormánynak a rákosmezei Királydomb nemzeti emlékhellyé nyilvánítását.

A

kormány képviseletében Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter 2020. november 10-én nyújtották be törvényjavaslatukat, amelynek elfogadása esetén a nemzeti emlékhelyek jegyzékében jelenleg szereplő 19 helyszín kiegészülne a Királydombbal. A javaslat értelmében a védelem a Budapest X. kerület, 42717 helyrajzi számon nyilvántartott, összesen 8852 m2 alapterületű ingatlanra vonatkozna, amely a kőbányai önkormányzat tulajdonát képezi. Ez a telek a Királydomb magaslatának keleti, szabadon megközelíthető és egyúttal beépítetlen részén található.

A

z Országgyűlés várhatóan még idén dönt a javaslatról. A Magyar Patrióták Közössége arra kéri az országgyűlési képviselőket, hogy pártállástól függetlenül szavazzák meg a törvényjavaslatot, mert a rákosmezei Királydomb nemzeti emlékhellyé nyilvánítása valódi nemzeti ügy!

A

törvénytervezet indokolása emlékeztet arra, hogy Rákos mezeje a későbbi évszázadok emlékezetében a magyar nemzeti szuverenitás és népképviselet szimbólumává vált. Az iromány egyúttal kiemeli, hogy „a magyar történelem sorsfordító tanácskozásainak színhelyét, a Királydombot a kollektív feledés és a beépítés veszélye fenyegeti.”

Animációs kisfilmben mutatjuk be Rákosmező múltját 150 150 Királydomb

Animációs kisfilmben mutatjuk be Rákosmező múltját

Animációs kisfilmben mutatjuk be Rákosmező múltját

Az augusztus 20-án megjelenő film célja, hogy Rákosmező-Királydomb nemzeti emlékhely legyen.

F

elkerült a Youtube-ra annak az animációs kisfilmnek az előzetese, ami a Patrióták megbízásából bemutatja a főváros X. kerületében található Királydomb történelmét. Az augusztus 20-án megjelenő film célja, hogy Rákosmező-Királydomb nemzeti emlékhely legyen.

E

gy feledésbe merült hely, mely az ország középpontja volt – ma már csak kevesen ismerik Rákosmező történelmét. A magyar történelem sorsfordító színteréről animációs kisfilm készült a Patrióták megbízásából, hogy újra visszakerüljön a köztudatba a középkori magyar országgyűlések egykori helyszíne, a Királydomb.

A

z egyben oktatási segédanyagként is felhasználható videóban animációs elemek segítségével elevenednek meg a királyválasztások, az uralkodói sátor vagy éppen a reformkori költők víziói. A hét perc hosszúságú kisfilmet augusztus 20-án, államiságunk ünnepén tesszük közzé Youtube csatornánkon.

Kőbánya városvezetőivel tárgyaltunk a Királydombról 150 150 Királydomb

Kőbánya városvezetőivel tárgyaltunk a Királydombról

Kőbánya városvezetőivel tárgyaltunk a Királydombról

A

Patrióták kezdeményezése nyitott ajtókra talált Kőbányán, így a rákosi országgyűlések színterének nemzeti emlékhellyé nyilvánítását célzó javaslatunk a képviselőtestület elé kerül.

D. Kovács Róbert Antal polgármester, valamint Radványi Gábor és Weeber Tibor alpolgármesterek fogadták egyesületünk küldöttségét múlt hét kedden a X. kerületi városházán. A kőbányai városvezetők a találkozón elmondták, egyetértenek a Királydomb emlékhellyé nyilvánításával, amin túlmenően egy, a középkori országgyűlések korát megidéző élő teret szeretnének létrehozni a Rákos-patak völgyének revitalizációja során.

E

találkozón kiderült, a Patrióták javaslatáról a képviselőtestület jogosult dönteni, ezért írásbeli beadványban kértük a kőbányai önkormányzattól, hogy támogassa a Királydomb kiemelt nemzeti emlékhellyé nyilvánítását, és a területen lévő önkormányzati tulajdonú telken egy ökumenikus emlékkápolna megépítését.

A

gyesületünk idén tavasszal lépett fel annak érdekében, hogy a jelenleg beépítésre szánt területen a hazánk sorsát évszázadokon keresztül eldöntő rákosi országgyűlések emlékére jöjjön létre egy történeti park. A Patrióták a kezdeményezés sikere érdekében már a kormányszervekkel is felvette a kapcsolatot.